O nama
Status: ustanova s javnim ovlastima
Osnivač: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Godina osnivanja: 01.06.2012.
Podružnica Dvor: u sastavu Centra od 01.06.2012.
Područje mjesne nadležnosti: općine Dvor, Donji Kukuruzari, Majur, Hrvatska Dubica i 1 grad Hrvatska Kostajnica, a koje ukupno obuhvaćaju 871,02 km2 i 103 naselja na kojima je nastanjeno 12.609 osoba.
Prosječan broj stalnih korisnika prava/usluga: 1463
Ukupan broj radnika: 15, od toga 9 stručnih radnika
Misija: Kvalitetne i dostupne socijalne usluge koje doprinose razvoju zdravih zajednica u kojem se svi građani osjećaju sigurno i uključeno.
Vizija: Pružati kvalitetne i cjelovite socijalne usluge temeljene na individualiziranom pristupu i principu „pomoć do samopomoći“.
Centar za socijalnu skrb Hrvatska Kostajnica ustanova je socijalne skrbi s javnim ovlastima čiji osnivač je Republika Hrvatska a prava i dužnosti osnivača obavlja Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Djelatnost i ovlasti Centra određene su Zakonom o socijalnoj skrbi.
Centar za socijalnu skrb odlučuje o pravima iz socijalne skrbi i pruža socijalne usluge posebno osjetljivim skupinama građana kao što su: maloljetna djeca bez roditelja, maloljetna djeca bez odgovarajuće roditeljske skrbi, djeca s teškoćama u razvoju, djeca i mladi s problemima u ponašanju, invalidne osobe, starije i nemoćne osobe, osobe lišene poslovne sposobnosti, žrtve obiteljskog nasilja, obitelji pod rizikom, siromašne i druge osobe koje zbog nepovoljnih osobnih ili obiteljskih poteškoća nisu u mogućnosti zadovoljiti svoje osnovne životne potrebe.
Mjesna nadležnost ovog Centra obuhvaća Grad Hrvatsku Kostajnicu, Općine: Donji Kukuruzari Dvor, Majur i Hrvatsku Dubicu. Radi se o području veličine 871,02 km2 i 103 naselja, prema zadnjem popisu stanovništva (2011.godina) na području navedenih naselja stanuje ukupno 12.609 osoba.Od 2011. godine preustrojem Centara za socijalnu skrb u Sisačko-moslavačkoj županiji, Centru je pridružena izdvojena Podružnica u Dvoru.
Sjedište Centra za socijalnu skrb Hrvatska Kostajnica je na adresi Hrvatska Kostajnica, Josipa Marića 2, u prostorijama Doma zdravlja Sisak, Ispostava Hrvatska Kostajnica.
U sjedištu Centra u Hrvatskoj Kostajnici smješten je ured ravnatelja, administrativna i računovodstveno-financijska služba centra, te stručni timovi koji obavljaju poslove u slijedećim stručnim cjelinama:
- Stručna cjelina za novčane naknade
- Stručna cjelina za djecu, mlade i obitelj
- Stručna cjelina za odrasle osobe
Ukupno je zaposleno 15 radnika: ravnateljica, predstojnica, 9 stručnih radnika (6 socijalna radnika, 1 psiholog, 2 pravnika), voditelj računovodstva, likvidator-blagajnik i 2 administrativna referenta.
Sjedište podružnice Dvor nalazi se na adresi Antuna i Stjepana Radića 25 u Dvoru, u poslovnom prostoru u vlasništvu Republike Hrvatske.
U podružnici Dvor smješten je ured predstojnice podružnice, zaposlene su četiri osobe, osim predstojnice podružnice poslove administrativnog i stručnog rada obavljaju još tri radnice- 2 socijalne radnice na stručnim poslovima i administrativna radnica na administrativnim poslovima. Podružnica samostalno obavlja dio poslova koji se odnose zaštitu odraslih osoba i novčane naknade, ostali stručni i računovodstveni poslovi obavljaju se u Centru za socijalnu skrb Hrvatska Kostajnica.
Na temelju javnih ovlasti (čl. 127. Zakona o socijalnoj skrbi), Centar se bavi slijedećim djelatnostima:
- rješava u prvom stupnju u upravnom području socijalne skrbi, obiteljskopravne i kaznenopravne zaštite i drugim pravima u skladu s odredbama Zakona o socijalnoj skrbi i posebnih propisa
- provodi izvršenja rješenja
- vodi propisane očevidnike
- izdaje uvjerenja i druge potvrde
- daje podatke o obiteljskim prilikama, te mišljenja i prijedloge u sudskim postupcima koji se odnose na obiteljskopravnu i kaznenopravnu zaštitu
- daje podatke i mišljenja prilikom odlučivanja o odobravanju pogodnosti izlaska zatvorenika iz penalne ustanove sukladno posebnom propisu kojim se uređuje izvršavanje kazne zatvora
- sudjeluje kao stranka ili umješač pred sudom i drugim državnim tijelima kada se radi o zaštiti osobnih interesa djece i drugih članova obitelji koji se ne mogu brinuti sami o sebi ni o svojim pravima i interesima
- izdaje dozvole za obavljanje udomiteljstva i obavlja nadzor nad udomiteljskim obiteljima te vodi evidenciju o izdanim dozvolama, registar udomiteljskih obitelji i registar smještenih korisnika
- provodi odgojne mjere nad djecom s problemima u ponašanju
- provodi obvezno savjetovanje u postupku razvoda braka.
Također, Centar za socijalnu skrb na temelju javnih ovlasti može obavljati i poslove zbrinjavanja djece odbjegle iz obitelji ili od pružatelja socijalnih usluga smještaja ili organiziranog stanovanja te organizirati i pružati pomoć u kući.
Nadalje, temeljem čl. 128 Zakona o socijalnoj skrbi CZSS obavlja i druge stručne poslove, pa tako:
- potiče, organizira i provodi aktivnosti s ciljem sprječavanja i suzbijanja socijalnih i osobnih problema
- obavlja stručno-analitičke poslove
- potiče i razvija samopomoć, dobrosusjedsku pomoć, dobrovoljni rad, dobrotvorne i druge djelatnosti
- sudjeluje u suzbijanju ovisnosti o alkoholu, drogama i drugim ovisnostima
- predlaže mjere unapređenja socijalne politike
- predlaže, potiče i usklađuje druge aktivnosti u području socijalne skrbi na lokalnoj razini
- sudjeluje u donošenju socijalnog plana za područje jedinice područne (regionalne) samouprave i Grada Zagreba
- procjenjuje potrebe korisnika i planira pružanje socijalnih usluga
- osigurava razvoj socijalnih usluga u skladu sa socijalnim planom i mrežom socijalnih usluga
- prati razvoj standarda kvalitete socijalnih usluga, predlaže unaprjeđenje postojećih i uvođenje novih standarda
- koordinira i provodi aktivnosti u području sprječavanja trgovanja ljudima, nasilja u obitelji, vršnjačkog nasilja i problema ovisnosti putem županijskih koordinatora
- organizira i provodi edukacije i superviziju udomitelja, predstavnika obiteljskih domova i stručnih radnika drugih pružatelja socijalnih usluga
- provodi i organizira edukacije i superviziju stručnih radnika centra za socijalnu skrb
- provodi i organizira edukacije voditelja mjere nadzora nad izvršavanjem roditeljske skrbi i vodi evidenciju voditelja mjere nadzora
- obavlja druge poslove utvrđene ovim Zakonom, posebnim propisima i statutom centra za socijalnu skrb.
Također, temeljem čl. 129 Zakona o socijalnoj skrbi CZSS obavlja i poslove savjetodavnog i preventivnog rada i druge stručne poslove koji se odnose na:
– savjetodavnu uslugu koja se odnosi na brak, roditeljstvo, obiteljske i partnerske odnose
– razvoj socijalizacijskih vještina djece i mladih, posebno komunikacijskih vještina i nenasilnog rješavanja sukoba među djecom i mladima
– razvoj komunikacije i tolerancije u mladenačkim i partnerskim odnosima
– organiziranje i provođenje edukacije posvojitelja
– obiteljsku medijaciju
– poticanje i razvoj programa rada u zajednici, volonterskog rada i rada udruga koje su potpora roditeljima, obitelji, djeci, mladeži i drugim socijalno osjetljivim skupinama stanovništva
– poticanje i provedbu programskih aktivnosti namijenjenih edukaciji i promidžbi obiteljskih vrijednosti
Upravno vijeće Centra
Centrom za socijalnu skrb upravlja upravno vijeće koje obavlja poslove u skladu s odredbama Zakona o ustanovama i Statuta.
Članovi upravnog vijeća Centra za socijalnu skrb Hrvatska Kostajnica:
- Ljubica Karalić mag.oec, predsjednica, predstavnik osnivača
- Stjepan Čivić mag.prim.obrazovanja, predstavnik osnivača
- Svjetlana Tufeković prof.pedagog i prof.geografije, predstavnica jedinice područne (regionalne) samouprave
- Ivan Čubaković mag.ekonomije, predstavnik osnivača
- Eleonora Račić magistar prava, predstavnik zaposlenika
Stručno vijeće Centra
Centar za socijalnu skrb ima stručno vijeće koje čine svi stručni radnici centra za socijalnu skrb Hrvatska Kostajnica i Podružnice Dvor.
Stručno vijeće raspravlja i ravnatelju daje mišljenje i prijedloge o: stručnim pitanjima koja se odnose na djelatnost centra za socijalnu skrb utvrđenu zakonom i drugim propisima, ustroju centra za socijalnu skrb i podružnice, najsloženijim stručnim pitanjima vezanim za ostvarivanje prava i drugih djelatnosti centra za socijalnu skrb, godišnjem planu i programu rada centra za socijalnu skrb, potrebi dodatnog stručnog usavršavanja, drugim pitanjima utvrđenim statutom centra za socijalnu skrb.
Financiranje
Centar za socijalnu skrb Hrvatska Kostajnica se financira sredstvima državnog proračuna, a u proračunu Sisačko-moslavačke županije osiguravaju se sredstva za materijalne i financijske rashode Centra.